Ovog puta osvrćemo se na PS4 igračku platformu i na to šta sve ona trenutno donosi gejmerima. Ako volite video igre, danas možete da ih iskusite na bezmalo svakom elektronskom uređaju, koji ima ekran, čak i na najnovijim modelima inteligentnih frižidera sa displejom i WiFi antenom. Mobilni telefoni i tableti, igračke konzole, pametni satovi, PC računari, retro gameboy klonovi, smart televizori, stupid televizori sa povezanim Android box-om...
Opšta dostupnost, zapravo (pre)zasićenost ponude igračkog hardvera ima mnogo prednosti, ali i mnogo mana, od kojih je najveća neozbiljnost. Zapravo, stvaranje utiska da su igre neozbiljna rabota, ekvivalent kineskog gedžeta sa Ali Express-a, jeftinog namještaja od iverice ili narodne zabave oličene u reality programima.
Razlika između većine tih stvarčica i ozbiljne, namjenske igračke mašine kao što je Sony PlayStation 4 je slična razlici između hamburgera kupljenog na ulici i medium rare bifteka u dobrom restoranu. Oba obroka će vam napuniti stomak, ali samo posle jednog ćete biti zadovoljni i punih baterija se uhvatiti u koštac sa životom.
PlayStation platforma postoji već četvrt veka - originalna konzola, popularni PlayStation kec, lansirana je 3. decembra 1994. godine. Donela je CD-ROM i igre nove generacije, koje su bile nedostižan san za tadašnje računare i konkurentske konzole. U proteklih 25 godina platforma je osvježavana novim verzijama konzole, koje su svaki put značajno pomjerale granice grafike i gejmpleja, bivajući najboljim izborom za svakog ko je svoje slobodno gejming vrijeme i novac cijenio na pravi način.
Rečeno jezikom modernih influensera iz beogradskog kruga dvojke, PlayStation je oduvijek bio trendseter, kako po pitanju snage hardvera, tako i po ekskluzivnim igrama i igračkim serijalima. Uncharted, Wipeout, Twisted Metal, Gran Turismo, Metal Gear Solid, Ratchet & Clank i God of War su mali dio onoga što nam je PS obezbijedio u svojoj plodnoj istoriji . PlayStation 4 je platforma, koja je ove godine dostigla svoju punu zrelost, životni period kada joj je biblioteka igara puna naslova, po kojima će biti definisana u udžbenicima istorije. Ekskluzive, igre i serijali, koje ne možete da igrate nigdje drugdje, uključuju igre kao što su Marvel s Spider-Man, Uncharted serijal, remasterizovani God of War, Persona 5, Horizon Zero Dawn, Bloodborne, Until Dawn i mnoge druge.
I pored toga, velike stvari su najavljene i za 2020., između ostalih naslovi poput The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima, Nioh 2 i Final Fantasy VII Remake. Naravno, postoji more igara, koje PlayStation 4 dijeli sa konkurentskim platformama: FIFA serijal, Call of Duty, PES, Tomb Raider, Mortal Kombat, Fortnite i drugi naslovi upotpunjuju bogat igrački portfolio.
PlayStation 4 je prva igračka konzola, koja je na ozbiljan i komercijalno uspješan način prigrlila koncept virtuelne realnosti (VR), cjenovno ga približivši srednjoj klasi. Alternativni sistemi na PC računarima (VR headset + dovoljno jak računar) koštaju kao kvalitetan polovni automobil, koji je bio garažiran i koga je pedantna baba vozila samo do pijace. PSVR nije prosta ulaznica u svijet VR-a kao što je električni trotinet uvod u svijet vozila na baterije, jer nudi bezmalo sve ono što nude i tri puta skuplja VR rješenja za PC.
Generalno gledano, kao alternativa igranju na PC-ju, PlayStation 4 nudi ono što na računaru ne postoji već više od decenije - razmjenu igara na diskovima.
PC igre odavno postoje samo kao digitalni naslovi, koji se vezuju za korisničke naloge, koji se ne mogu dijeliti sa drugima bez dijeljenja korisničkog imena i šifre, što svakako nije preporučljivo i nikada nije bilo pametno. Takođe, tu su i organske zajednice PS4 igrača, bilo u formi društva iz razreda ili Facebook grupe za razmjenu igara, čime se takođe lako i jednostavno ostaje u udobnoj sferi u kojoj nema krekova, drajvera, šizenja, ludenja i grafičkih kartica od 1.000 i kusur evra… Kod globalnih i domaćih prodavaca praznici su tradicionalno vrijeme za masovne popuste što je naravno slučaj i za PS4 konzole, pripadajući hardver i igre.
Dok čekamo PlayStation 5, koji je najavljen za kraj 2020. godine, imamo priliku da uz minimalni utrošak novca iskusimo značajan dio gejming istorije ranog XXI veka. Biti konzolni gejmer lakše je nego ikad, a količina kvalitetnog gejming iskustva dostupnog u ovom kasnom periodu jedne konzolne generacije zaista je impozantna. Izvor:Mondo