Dva giganta u planu imaju da kupe poznatog proizvođača procesora, a bitka o akviziciji vodi se iza kulisa.
Proizvođači pametnih telefona nastavljaju da insistiraju na sve tanjim telefonima koji su i dalje brži od svojih prethodnika, pa tako važnost debljine čipseta postaje najvažnija. Zbog toga nije iznenađujuće što se u izvještajima iz industrije navodi da Apple i Samsung sada ciljaju na Intel.
Trenutni moderni i vodeći pametni telefoni koriste 3 nm čipsetove. Ukoliko proizvođači poput Apple-a i Samsunga žele da zadrže skladan dizajn modernog pametnog telefona, uz povećanje performansi, potrebni su im još manji čipovi. Iako prosečnog potrošača to verovatno ne zanima previše, iza kulisa se vodi oštra bitka.
Apple je, na primjer, navodno pokupio sve 2nm čipove od TSMC-a ((Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) za doglednu budućnost. Samsung, s druge strane, pokušava da napravi sopstvene 1,4 nm čipsetove do 2027. godine, s čim ima dosta poteškoća.
Izveštaji tvrde da čak ni iPhone 17 neće imati 2 nm čipsetove, što znači da industrija ne žuri da dođe do te tačke. Samsung je, u međuvremenu, morao da odvaci svoj Exynos za dolazeće Galaxy S25 telefone zbog veoma loše stope ispravnih čipova i niskih prinosa proizvodnje.
Međutim, šta bi kupovina Intela značila za prosečnog potrošača? Za početak, očekujte povećanje cijena. Ako je bilo koja kompanija u stanju da ostvari pouzdano snabdevanje čipovima koje su sami napravili, ona je u mogućnosti da odredi i sopstvene cene. Ta kompanija bi takođe imala veću kontrolu nad proizvodnjom svojih uređaja, obezbeđujući stabilnije modele svake godine.
Ako Apple kupi Intel i takođe uspe da napravi sopstvene modeme za iPhone, mogao bi da računa rekordne profite. A ako Samsung prisvoji Intel, možda će konačno moći da pokreće sve svoje uređaje Exynos čipovima i da ga ne mrze skoro vi zbog toga.
Izvor: b92