Apple je prihvatio da plati ukupno 113 miliona dolara zbog tužbe u kojoj je navedeno da je imao kontroverznu praksu namjernog usporavanja starijih iPhone uređaja da bi im produžavao vijek trajanja baterije.
Apple nije imao transparentno poslovanje
Kompanija Apple se obavezala da plati iznos za poravnanje istrage, uključujući u ukupan broj od 34 država i Kaliforniju i Arizonu, jer Apple nije bio transparentan u vezi sa problemima sa baterijom na iPhone uređajima koji se doveli do neočekivanog isključivanja. Umjesto da problem otkriju potrošačima ili jednostavno zamjene baterije, Apple se odlučio u decembru 2016. godine na ažuriranje softvera koje je uticalo na performanse starijih iPhone modela.
Vijesti o ovoj praksi su uznemirile potrošače širom svijeta, jer su mnogi odjednom počeli da vjeruju da je to pokušaj da se kupci podstaknu da kupe novi iPhone. Državni tužilac je rekao da velike tehnološke kompanije moraju prestati da manipulišu potrošačima i reći im cijelu istinu o svojoj praksi.
U to vrijeme, Apple je objavio jedno od rijetkih izvinjenja, a privremeno su spuštene cijene rezervnih baterija sa 79 na 29 dolara, a dodata je i funkcija koja omogućava korisnicima da nadgledaju stanje baterije. Osim najnovije kazne, prije toga je uplaćeno gotovo pola milijarde dolara, takođe zbog kolektivne tužbe o istom problemu.
Izvor: CNN