Apple će morati popustiti kada su u pitanju kompanijina pravila, ne svojom voljom, već zbog određenog zakona.
Ako Apple želi da nastavi s poslovanjem na području EU, odnosno ako želi da izbegne potencijalne kazne, moraće da se prilagodi Zakonu o digitalnom tržištu koji uskoro stupa na snagu.
Između ostalog, zakon je kreiran kako bi se ograničila moć velikih tehnoloških kompanija poput Applea, koji od developera zahteva da svoje aplikacije za iPhone i iPad prodaju isključivo putem Apple prodavnice aplikacija, za šta kompanija naplaćuje proviziju, forsira korišćenje njihove usluge plaćanja Apple Pay itd.
Zbog toga trenutno vlasnici iPhonea i iPada nemaju previše izbora kada su u pitanju aplikacije, već se moraju oslone samo na App Store. Dok s jedne strane takva politika predstavlja veliko ograničenje za developere, iz Applea kao razlog upotrebe isključivo njihove prodavnice aplikacija naglašavaju bezbednost.
Ali bližimo se danu kada će Apple morati da popustiti u vezi sa svojim pravilima, ne sopstvenom voljom, već zbog pomenutog zakona. Njegovom primenom stvara se prilika za otvaranjem drugih prodavnica aplikacija preko kojih će developeri moći da ponude svoje aplikacije korisnicima iPhonea i iPada i to po, za njih, boljim uslovima jer više nećemo morati da plaćamo proviziju kompaniji Tima Kuka.
Jedna od takvih alternativa Apple uređajima jeste i servis nazvan Setapp, koji bi korisnicima iPhonea i iPada, ali i Macova trebao da omogući pristup aplikacijama koje se ne nalaze na App Storeu. Setapp je zanimljiv i po tome što je reč o usluzi baziranoj na pretplatničkom modelu tako da korisnici plaćaju mesečnu pretplatu za pristup svim dostupnim aplikacijama. Trenutno je dostupno više od 240 aplikacija pa bi ta brojka vremenom trebala da se povećava, a korisnici mogu da pronađu aplikacije iz kategorija optimizacije, poslovne i kreativne aplikacije i developerske aplikacije, a barem za sada, nema igara.
Zanimljivo je da i Setapp dolazi s podrškom za veštačku inteligenciju i njihov AI četbot korisnike savetuje o aplikacijama koje bi najbolje trebalo da odgovaraju njihovim potrebama.
Ova usluga već je dostupna na Mac uređajima po cijeni od deset dolara mjesečno (postoji i plan za 4 računara i on iznosi 15 dolara mesečno), a jednom kada to zakon omogući, Setapp će moći da se koristi i na iPhoneu i iPadu. Tada ćemo saznati cijenu mesečne pretplate za iOS uređaje, a već sada je poznato da će osobe koje kombinuju pretplate za Mac i iOS mjesečno plaćati 12,50 dolara.
Svi zainteresovani vlasnici iPhonea i iPada već sada mogu da se prijave na listu čekanja za prvu alternativnu prodavnicu aplikacijama za ove uređaje. S obzirom na to da se aplikacije za iPhone i iPad već više od decenije kupuju na sličan način, putem App Storea, alternativne prodavnice aplikacija koje neće biti pod kontrolom Applea predstavljaju radikalnu promenu u načinu korišćenja Apple uređaja, odnosno aplikacija na njima, piše Zimo.
Izvor: b92