Ovaj uređaj ima kameru, FM radio i digitalni-muzički plejer, a cijena mu je bila 30 bolivara (oko 15 dolara u to vrijeme). Tokom predstavljanja, Čaves je koristio mobilni telefon kako bi pozvao svoju majku. Telefon je nalik čokoladnoj štangli, sličan uređajima kakve je Nokija prodavala prije jedne decenije, i nije mogao predstavljati konkurenciju iPhoneu, koji je izašao dvije godine prije Vergatarija. Međutim, Venecuela se nada da će povećati korišćenje telefona u zemlji i u drugim dijelovima Latinske Amerike pomoću niže cijene proizvoda. Vergatario, poput mnogih Čavesovih inicijativa, pokrenuo je brojne kontroverze od samog početka.Pojedini smatraju da je samo ime proizvoda uvredljivo, jer podsjeća na španski sleng izraz za određeni dio muške anatomije, javio je tada Gardijan.
Čaves, međutim, nimalo nije pomogao u otklanjanju takvih tvrdnji, budući da se svaki put smeškao kada bi tokom konferencije izgovorio reč Vergatario.
On je nešto kasnije, u svom govoru prenošenom na televiziji, razriješio tu kontroverzu, citirajući rečnik Kraljevske akademije Španije, koji definiše riječ "vergatario" kao "kvalitet". Vergatario sklapa državna kompanija za proizvodnju mobilnih uređaja Vtelka (Venesolana de Telekomunikasiones) u saradnji sa kineskom kompanijom ZTE. Kupci su 2009. godine, na prvi dan lansiranja proizvoda, razgrabili oko 5.000 jedinica. Do 2010. godine, Vtelka je uspjela da proizvede samo jednu četvrtinu svog godišnjeg plana, dok je vlada u 2011. saopštila da je kompanija proizvela više od milion telefona.Vergatario II se pojavio na tržištu u avgustu 2011. godine. Oko 45.000 telefona je kupljeno na dan njegovog lansiranja, izjavio je tada Nestor Gonsales, potpredsednik mobilnog operatera Movilneta. "Za nekoliko godina, izvozićemo telefon dobrog kvaliteta po niskim cijenama", rekao je Čaves u 2009. godini. Preminuli predsednik Venecuele, međutim, nije dočekao da vidi da li će njegov Vergatario biti u rangu iPhonea.