Gledaoci bi uskoro mogli da gledaju filmove na mehurićima od sapunice s obzirom da su istraživači razvili tehnologiju projektovanja slika na ekranu od opne sapunice, piše BBC. Međunarodna grupa istraživača proizvela je ekran koji koristi ultrazvučne talase kako bi menjao stanje opne i stvarao sliku. Mješavina za mehurić složenija je od one koje se prodaje u prodavnicama as igračkama ali je sapunica još uvijek glavni sastojak. Istraživači tvrde da je njihov ekran najtanji prozirni ekran na svijetu. Opšte je poznato da je površina megurića od sapunice mikro opna. Ona dopušta prolazak svetla i u svojoj strukturi pokazuje boje, napisao je u svom blogu glavni istraživač Yoichi Ochiai s univerziteta u Tokiju.
Razvili smo ultra tanak i fleksibilan BRDF ekran koji koristi mješavinu dvije koloidne tečnosti, napisao je Ochiai. BRDF znači dvosmjernu funkciju distribucije reflektivnosti koja određuje kako se svijetlo odražava na netransparentnoj površini.
Iako su tradicionalni ekrani neprozirni, ekran koji su stvorili dr. Ochiai i njegove kolege varira u transparentnosti i refleksivnosti. Istraživači su uspjeli da kontrolišu i iskoriste ta svojstva izlažući opnu mehurića ultrazvučnim talasima iz zvučnika. Zvučni talasi menjaju teksturu projektovane slike čineći je glatkom ili grubom. Promjena frekvencije talasa mijenja refleksivna svojstva ekrana menjajući i transparentnost projektovane slike.
Opna našeg ekrana može se kontrolisati ultrazvučnim vibracijama. Opna može mijenjati svoju transparentnost i stanje površine zavisno od ultrazvučnim talasa, napisao je dr. Ochiai. Kombinacija ultrazvučnih talasa i ultratanke opne slike na ekranu čini realističnijim, izražajnijim i življim.
Ako se spoji nekoliko ekrana od balona od sapunice gledaoci dobijaju trodimenzionalni prikaz pa čak i holografsku projekciju. Mehurić je mnogo teže probiti od običnog balona od sapunice jer njegov sastav uključuje posebne koloide, a kroz opnu čak mogu proći i predmeti a da ona ne pukne.