Da postoje problemi između određenih kineskih kompanija i tržišta SAD-a je jasno već barem godinu dana. Kako se mnogobrojni (i potrošačima obično nepoznati) mobilni proizvođači uslijed upečatljivog rasta polako ali sigurno šire na zapadna tržišta, postoji niz prepreka u tom osvajanju. Jedno od njih je nepovjerenje vlasti u SAD-u prema nekima, a posebno kompaniji Huawei.Još u aprilu ove godine pojavila su se prvi izvještaji koji su spominjali da Huawei ne uspijeva probiti prodajne blokade koje je SAD postavio zbog "sigurnosti i zaštite". Tada su se čelnici kompanije osvrnuli na situaciju s izjavama da ih SAD sve manje privlači kao tržište, jer usprkos svim uloženim naporima nisu napravili pomake u uvjeravanju vlasti da je sve "čisto". Premda se u to vrijeme spominjalo kako će Huawei napustiti tu zemlju, podrška za uređaje i sama prodaja su se (pokušali) nastaviti neometano.
Foreign Policy sada navodi kako je 25. novembra Ren Zhengfei, osnivač i CEO Huaweia rekao koju novu riječ za francuske medije – i objavio kako uslijed tužbi o industrijskoj i cyber špijunaži kompanija više ne želi imati ikakvog posla s SAD-om. "Ako Huawei stane između odnosa SAD-a s Kinom i izazove probleme, sve jednostavno nije vrijedno truda", rekao je kompanijin čelnik. Amerikanci su bili i više no oprezni u odnosima s kompanijom koja je svakim danom sve bitnija u globalnoj priči, kako u svijetu pametnih telefona, tako i u svijetu telekom infrastruktura. Huawei se već neko vrijeme postavlja kao internacionalnom kompanijom, s mnoštvom poslovnica širom svijeta – u koje su postavljeni upravo "zapadnjaci" za razvoj poslova. To za SAD očito nije bilo dovoljno. Još u oktobru 2012. su u izvještaju vlasti savjetovale američkim kompanijama da odbiju partnerstva s kompanijom Huawei, a na "nišanu" se pojavio i ZTE. Ovo ljeto je bivši direktor CIA-e Michael Hayden otvoreno optužio Huawei da špijuniraju za kineske vlasti i potrebe. Dok je Huawei uz brojna negiranja jednostavno tražio dokaze za takve optužbe, nalijetalo se tek na zatvorena vrata.
Štoviše, reakcije iz SAD-a su Australce i Kanađane na određeni način primorale na slične radnje – Huaweiju su onemogućili djelovanje u bilo kakvim nacionalnim telekomunikacijskim projektima "iz sigurnosnih razloga". Da nije sve crno po kompaniju, svjedoči i njihov uspjeh u Evropi, gdje nisu naletjeli na "otpor" te vrste. Štoviše, Huawei planira otvoriti još 5500 radnih pozicija na postojećih 7500 zaposlenih u Evropi, dok s priličnim uspjehom posluju s poslovnicama u 18 zemalja širom svijeta.
Nezavisno o reakcijama čelnika, potpredsjednik kompanije William Plummer u izjavi za FP nije dao za naslutiti kako će se u SAD-u prestati prodavati Huawei mobilni uređaji ili zatvarati poslovnice. Plummer je tek potvrdio kako već neko vrijeme unutar kompanije fokus usmjeravaju na tržišta poput Europe, koja "investicije i konkurenciju dočekuju otvorenih ruku".