Igranje video igara uzrokuje probleme sa spavanjem

Objavjeno: 27.10.2012.
Igranje video igara uzrokuje probleme sa spavanjem
Mnogi gameri video igre najčešće igraju uveče i prije spavanja - nakon škole, fakultetskih predavanja ili posla, ali poslednje istraživanje koje je sprovedeno na australijskom univerzitetu Flinders pokazalo je da upravo večernje igranje video igara uzrokuje probleme sa spavanjem. Istraživanje je sprovedeno na grupi od 17 tinejdžera koji su igrali "nove brze i nasilne igre" između 50 i 150 minuta dvije noći za redom, a dok oni koji su igrali video igre samo 50 minuta nisu imali značajnijih problema sa spavanjem, gameri koji su prije odlaska na spavanje igrali 150 minuta imali su značajnih problema - teže su zaspali i više puta su se budili tokom noći. Michael Gradisar, profesor sa Flinders fakulteta rekao je da su sve osobe koje su učestvovale u ovom istraživanju išle na spavanja u isto vrijeme kao i uvijek (dakle, zbog igara nisu ostali duže budni), ali zbog toga što su prije spavanja igrali video igre često su se budili tokom noći te je konstantovano buđenje uticalo na REM fazu sna koja je kod osoba koje su igrale video igre 150 minuta smanjena za oko dvanaest minuta.

Na Medicalxpressu dodaju da REM faza sna ima jako važnu ulogu u pamćenju stvari naučenih tokom dana tako da igranje video igara prije spavanja za školarce i studente "nije najpametnija stvar".

Ali, na Digital Trends-u kažu da još ne možemo u potpunosti biti sigurni da li je loše spavanje uzrokovano igranjem video igara ili predugim gledanjem u ekrane, odnosno da li je povezano sa tehnologijom u današnjim ekranima.

Tako je prošlogodišnje istraživanje National Sleep Foundationa (NSF) pokazalo da postoji povezanost između lošeg spavanja i korišćenja uređaja sa ekranima sa pozadinskim osvijetljenjem prije spavanja - poput pametnih telefona, igračkih konzola, računara i televizora.

U budućnosti možemo očekivati nova istraživanja koja će pokušati da otkriju koliko gledanje u TV, gadgete ili igranje video igara može uticati na dužinu i kvalitet spavanja, a do tada bi bilo dobro poslušati savjete iz NSF-a i nastojati ne gledati previše u ekrane različitih uređaja prije spavanja.