Američka Nacionalna bezbednosna agencija ova uputstva je objavila još ranije, a stručnjaci za bezbednost sada su objasnili zašto bi trebalo da se pridržavate tih savjeta.
Kako bi vaši uređaji i podaci bili što bezbedniji, trebalo bi da se pridržavate određenih pravila. Iako nema stopostotne garancije da nećete postati žrtva hakera i sajber kriminalca, ukoliko se pridržavate nekih logičnih pravila – npr. ako ne surfujete sumnjivim stranicama, ne klikćete na sumnjive linkove i ako koristite komplikovane lozinke koje nećete ponavljati na različitim nalozima i redovno nadograđujete softver, vjerovatno nećete imati problema.
Ali postoji još jedna stvar o kojoj su se raspisali brojni tehnološki portali, a zanimljivo je da se radi o savetu koji je prvobitno objavljen još 2020. godine i objavila ga je američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA). Američki stručnjaci za bezbednost tako su pre nekoliko godina preporučili da vlasnici iPhone i Android uređaja jednom nedeljno restartuju, odnosno ugase i ponovno upale svoje telefone.
Time možete sprečiti određene vrste hakerskih napada – od tzv. spear phishing napada (sofisticiranijeg oblika klasičnog phishinga) pa do, ponekada, i tzv. zero-click napada u kojima može doći do napada na telefon a da korisnik ne napravi određenu akciju poput klika na određeni link, preuzimanja datoteke na telefon i slično.
Preporuka o nedeljnom ponovnom pokretanju telefona neće sprečiti sve vrste napada tako da se radi samo o nekoj dodatnoj bezbednosnoj opciji koju je potrebno koristiti prateći i ostale bezbednosne savete. U razgovoru za Forbes stručnjak za bezbednost iz ESET-a Džejk Mur naglasio je da će "uređaji biti zdravi" dok god korisnici redovno nadograđuju svoje operativne sisteme novim verzijama, ali i on se slaže s tim da je dobra ideja da svoje telefone redovno restartujete, ali više zbog baterija, nego zbog bezbjednosti. Na ovom portalu se takođe slažu sa savetom Nacionalne bezbednosne agencije jer ponovno pokretanje uređaja zaista može da ukloni određene prijetnje i malver s telefona, a s tim se slaže i izvršni direktor Keeper Securityja Daren Gućone, s kojim su pričali novinari britanskog The Suna.
"Isključivanje vašeg telefona jednom nedeljno omogućuje mu brzo resetovanje s kojim se čisti od potencijalnih problema koji su se stvorili dok je telefon bio uključen", kaže Gućone.
On objašnjava i da se na telefonima, kao i računarima, obavlja veliki broj pozadinskih aplikacija i procesa koji mogu da prouzrokuju lošije performanse pa čak i bezbednosne ranjivosti, a kada se telefon isključi, svi se ti procesi zaustavljaju i zatvaraju se potencijalne ranjivosti koje sajber kriminalci mogu da pokušaju da iskoriste.
Naravno, ne radi se o svemogućem rešenju i nema garancije da će se ponovnim pokretanjem telefona rešiti problemi, ali ovaj stručnjak za bezbjednost kaže da je to jednostavno rešenje koje može pomoći u poboljšanju performansi telefona i može onemogućiti određene vrste napada na mobilne uređaje tako da nema razloga da povremeno ne ugasite i onda upalite vaš smartfon.
Izvor: b92