NAJVEĆA TUŽBA PROTIV GOOGLE KOMPANIJE U PROTEKLE DVIJE DECENIJE!

Objavjeno: 21.10.2020.
NAJVEĆA TUŽBA PROTIV GOOGLE KOMPANIJE U PROTEKLE DVIJE DECENIJE!

Američki Sekretarijat za pravosuđe tužio je u 20. oktobra Google kompaniju zbog kršenja zakona protiv monopola, tvrdeći da je tehnološki gigant zloupotrebio dominaciju u pretraživanju interneta i reklamiranju da bi ugušio konkurenciju i tako nanio štetu potrošačima.

Tužba, kako ocenjuje AP agencija, predstavlja najznačajniji potez vlade na zaštiti konkurencije još od tužbe protiv Microsoft kompanije, pre više od 20 godina

Takođe bi mogla da otvori put za druge velike vladine poteze protiv monopola, imajući u vidu aktuelne istrage koje Sekretarijat za pravosuđe i Federalna trgovinska komisija (FTC) vode protiv velikih tehnoloških kompanija među kojima su Apple, Amazon i Facebook, prenosi agencija Tanjug.

“Google je prolaz za internet i gigant pretrage i reklamiranja. Međutim, kao što se objašnjava u tužbi, održao je monopol kroz politiku isključivanja drugih, koja je štetna po konkurenciju", rekao je novinarima zamjenik sekretara za pravosuđe Džef Rozen. Google je na tužbu odgovorio na Twitter mreži: “Današnja tužba Sekretarijata za pravosuđe ima velike nedostatke. Ljudi koriste Google zato što je to njihov izbor - ne zato što su primorani ili ne mogu da pronađu alternative".

U tužbi podnijtoj u federalnom sudu u prestonici Vašingtonu navodi se da Google kompanija plaća milijarde dolara, zarađene od reklama, proizvođačima telefona da osiguraju da Google aplikacija bude glavni pretraživač interneta na njihovim uređajima i servisima. Poznato je da Google plaća kompanijama Apple, Samsung, Firefox i drugim da ostane primaran pretraživač interneta na telefonima, tabletima, računarima i internet pregledačima.

Kako svi ovi uređaji dolaze sa unaprijed učitanim Google pretraživačem korisnici ih jednostavno koriste takvi kakvi jesu, bez znanja da su u mogućnosti da koriste i neki drugi, o čemu ih ne obavještavaju ni pomenute kompanije, a ni Google. Takođe, korisnici ne znaju da je Google platio da on bude primaran pretraživač interneta na tim uređajima i da on koristeći ga, zapravo pristaju na neku vrstu ucjene, smatraju podnosioci tužbe.

 

Vladi SAD se u podnošenju tužbe pridružilo 11 saveznih američkih država i stručnjaci ovu tužbu ocjenjuju kao istorijsku, nakon čijeg rezultata bi internet mogao značajno da se promijeni.