Sve češće može da se čita o naseljavanju drugih planeta, teraformiranju Marsa i egzoplanetama koje podsjećaju na Zemlju, ali su svi ti scenariji još uvijek u ravni naučne fantastike. Pojedini eksperti ipak podsjećaju na opasnosti koje bi u budućnosti mogle da vrebaju, najprije zbog toga što ponašanje u svemiru još uvijek nije ograničeno zakonima.
Politički ekspert Daniel Deudney sa Univerziteta Johns Hopkins u poslednje vrijeme razvija teoriju o totalitarnom carstvu u dalekom svemiru, koje bi moglo da nastane kao posljedica trke za prevlast u nekom novom svijetu. O tim problemima raspravlja i u svojoj novoj knjizi, pa ga već nazivaju pesimistom, iako i kritičari priznaju da bi u budućnosti moglo da dođe do komplikacija o kojima se danas ne razmišlja.
Deudney najprije upozorava na to da istraživanje svemira nema političke posljedice, pa bi sklonost ka militarizaciji sa Zemlje mogla da se prenese i u neki drugi svijet, gdje bi, u nedostatku zakona, neometano cvetala. Ističe se da bi čovečanstvo, ukoliko se ne zaustavi i ne razmisli o potencijalnim posljedicama, moglo da dovede do sopstvenog uništenja. U knjizi se ističe šest opasnosti od kolonizacije drugih planeta, od kojih je najvažnija ona koja govori o tome da bi tehnologije potrebne za teraformiranje neke planete u nekom trenutku mogle da se iskoriste i u vojne svrhe. Napominje da bi trebalo odustati od svake kolonizacije sve dok se ne postigne mira na Zemlji, koji bi omogućio da se novi svijetovi razvijaju udruženim snagama.
Izvor: Futurism