Dokaz o tome da Neuralink radi je stigao kao što je i obećano, a tehnologija je već ponijela nadimak „Fitbit za mozak“. Za prezentaciju je poslužila svinja po imenu Gertrude, pa je uz pomoć bežične konekcije uređaj pratio aktivnost mozga životinje.
Prvi Neuralink rezultati su dobijeni na osnovu testiranja na laboratorijskim pacovima u čije je mozgove implantirano 1.500 elektroda za koje sve do skoro nije moglo sa sigurnošću da se tvrdi da bi funkcionisale i u ljudskom mozgu. Ako je vjerovati prezentaciji, sistem već funkcioniše, a tehnologija bi na prvom mjestu trebalo da posluži za vraćanje pokretljivosti, vida, te sposobnosti govora i čula sluha onima koji su ih izgubili, dok Elon Musk, sa druge strane, tvrdi da će povezivanje mozgova sa kompjuterima biti jedini način da se održi korak sa razvojem vještačke inteligencije. Tako bi tehnologija koja je zamišljena kao lijek moga da posluži kao nešto daleko moćnije.
Još 2019. je najavljeno da će testiranje na ljudskim subjektima početi do kraja 2020, ali se za sada stiglo do svinje, koja se 28. avgusta pojavila kao zvijezda prezentacije. Tokom demonstracije je moglo da se vidi da je tehnologija napredovala od 2019. godine, kada su mogle da se vide samo fotografije pacova čiji je mozak sa uređajem bio povezan preko USB-C porta. Uređaj je ipak daleko od funkcionalne stvarnosti, iako je u julu stigla dozvola za testiranja.
Musk je tokom prezentacije rekao da će budućnost biti neobična, a u kontekstu Neuralink upotrebljivosti i čuvanja i editovanja uspomena. Građani bi prema tom scenariju mogli da skladište sjećanja, te ih aktiviraju po potrebi, što je i korak ka dužem životu, budući da bi, kaže Musk, uspomene mogle da se preuzimaju i otpremaju u drugo tijelo – ljudsko ili robotsko. Jasno je da će mnogi u tome vidjeti problem, ali je jasno i to da će budućnost svakako biti neobična. Ako do budućnosti dođe.
Izvor: CNet