Pet savjeta za miran san vlasnika Androida

Objavjeno: 24.01.2013.
Pet savjeta za miran san vlasnika Androida
Vlasnici pametnih telefona često zaboravljaju da su njihovi uređaji zapravo mini računari koji jednako treba štititi kao i stolne  računare. Donosimo vam nekoliko savjeta kako zaštititi podatke na uređajima s Androidom.Uređaji poput pametnih telefona i tableta na nekoj od verzija Androida najrašireniji su na svijetu.Pa ipak, veoma se malo pažnje posvjećuje zaštiti tih uređaja od zloćudnih softvera, virusa i trojanaca. Većina korisnika računara zna da bi za računar trebali imati barem antivirusni program, a poželjno bi bilo i firewall (vatrozid).
Međutim, tek se rijetki istih pravila pridržavaju na svojim tabletima i pametnim telefonima, a i oni su svojevrsni računar.

Stoga, vlasnici uređaja s Androidom, oprezno!

1) Pazi što klikaš i instaliraš!
Vlasnici uređaja s Androidom navikli su na preuzimanje aplikacija putem Google Playa. No za razliku od Appleovog App Storea, sigurnost aplikacija u Googleovoj trgovini nije toliko visoka.
Hakeri često prerušavaju svoje aplikacije u popularne programe ili igrice i tako dobijaju pristup uređajima neopreznih vlasnika.
Dobro čitajte opis aplikacije i obratite pozornost na njenog izdavača. Takođe, pogledajte koja sve dopuštenja ta aplikacija traži od vas.
Je li zaista potrebno da Tetris ima pristup vašem Imeniku i GPS-u? 

2) Ažuriraj na vrijeme! 
Većina uređaja s Androidom ima uključeno automatsko ažuriranje operativnog sistema i aplikacija.Međutim, neki korisnici jednostavno ignorišu obavještenja o novoj verziji programa, jer smatraju da im nije potrebna.
No nove verzije donose poboljšanja i popravljaju propuste iz ranijih verzija.Stoga, spojite se povremeno na WiFi i provjerite je li najnovija verzija operativnog programa dostupna za vaš uređaj. 

3) Zaštiti svoje podatke! 
Činjenica je da ljudi gube mobilne telefone ili im budu ukradeni. No to ne znači da biste trebali zabavljati kradljivca svojim slikama ili preklinjati da vam vrate barem karticu s brojevima telefona.
Pametnije je instalirati aplikaciju koja omogućava brisanje i pohranjivanje podataka na daljinu.
SeekDroid AntiTheft omogućava brisanje podataka na daljinu te lociranje mobilnog telefona. Čak da je mogućnost praćenja brojeva koji su zvani. Lookout Mobile Security omogućava zaključavanje uređaja na daljinu, pohranu podataka, a ima i ugrađen antivirusni program. 
 
4) Znaš li čuvati tajnu? 
U filmovima o tajnim agentima svi podaci obično su kriptirani. Poigrajte se tajnog agenta i zaštitite osjetljive podatke od neželjenih pogleda.Novije verzije Androida omogućuju enkripciju odabirom opcije u Postavkama. 
Na taj ćete način otežati izvlačenje podataka iz uređaja ako je ukraden ili izgubljen.Za dodatno osiguranje instalirajte aplikacije poput Droid Crypta ili AnDisk Encryptiona koji će dodatno zaštiti podatke. 

5) Zaključaj svoj uređaj!
Iako može zvučati banalno, zaključavanje ekrana uređaja može biti efikasna zaštita. Androidi nude nekoliko mogućnosti zaključavanja ekrana - crtanjem uzorka, upisivanjem lozinke ili upisivanjem PIN-a.Crtanje uzorka, iako se čini kao najbolja zaštita, zapravo je najlošija, jer prilikom otključavanja ostaju tragovi na ekranu pomoću kojih je moguće otkriti uzorak.
PIN i lozinka nešto su bolje opcije, ali samo ako je lozinka duža od četiri znaka i koristi kombinaciju brojeva i slova.
Uređaji s Androidom verzije 3.0 i više imaju mogućnost postavljanja zaštite protiv krivog upisivanja lozinke.
Nakon određenog broja krivih upisa lozinke (korisnik sam odabire taj broj), uređaj će automatski izbrisati svoj sadržaj. Time se gube podaci, ali barem možete biti sigurni da neće pasti u krive ruke.Bez obzira na to koji uređaj imate, vodite računa o tome što s njim radite i gdje. Na taj ćete način smanjiti mogućnost zaraze, krađe ili gubitka podataka.