Ukradene lozinke su uglavnom lozinke Steam i Roblox naloga, lozinke za Amazon i PayPal naloge, ali i informacije o plaćanjima i kripto novčanicima.
Pored lozinki, ove grupe su ukrale 2,11 milijardi kolačića, 113.204 kripto novčanika i 103.150 platnih kartica. Grupama se rukovodi preko Telegrama.
Tržišna vrednost ukradenih podataka se procenjuje na oko 5,8 miliona dolara, navodi se u izveštaju Group-IB, firme za sajber-bezbednost sa sjedištem u Singapuru.
Većina žrtava nalazi se u SAD, a slede Brazil, Indija, Nemačka, Indonezija, Filipini, Francuska, Turska, Vijetnam i Italija. Ukupno, više od 890.000 uređaja u 111 zemalja je zaraženo tokom navedenog vremenskog perioda.
Group-IB je saopštila da je nekoliko grupa učestvovalo u operaciji Classiscam.
Ove grupe, koje su aktivne na Telegramu i imaju oko 200 članova u proseku, su hijerarhijski ustrojene, i sastoje se od administratora i radnika, pri čemu su ovi drugi odgovorni za distribuciju malvera.
Do infekcija dolazi na lažnim veb sajtovima koji služe kao mamci a koji izgledaju kao sajtovi poznatih kompanija. Žrtve se na taj način namamljuju da preuzmu zlonamerne fajlove. Linkovi za takve veb sajtove su ugrađeni u YouTube video recenzije za popularne igre i lutrije na društvenim mrežama.
"Administratori obično daju radnicima RedLine i Racoon u zamenu za deo ukradenih podataka ili novca", saopštila je kompanija. "Neke grupe koriste tri malvera u isto vrijeme, dok druge imaju samo jedan."
Nakon uspešne infekcije, sajber kriminalci prodaju ukradene informacije na mračnom vebu.
Group-IB ističe ključnu ulogu koju Telegram igra u omogućavanju niza kriminalnih aktivnosti, uključujući i to da se koristi za najavu ažuriranja proizvoda, pružanje korisničke podrške i eksfiltraciju podataka sa kompromitovanih uređaja.
"Popularnost šema koje uključuju malvere koji kradu podatke može se objasniti niskom ulaznom barijerom", objašnjava Group-IB. "Početnici ne moraju da imaju napredno tehničko znanje jer je proces potpuno automatizovan i jedini zadatak radnika je da napravi fajl sa malverom u Telegram botu i usmeri saobraćaj na njega."
Izvor: b92