Istraga započeta još u aprilu ove godine u Tajvanu je konačno dovršena, a zaključak jednostavan – Samsung je kriv za nelegalnu marketinšku praksu u kojoj su plaćali ljude da pljuju online po konkurentskim mobilnim proizvodima (primarno HTC-u) i hvale Samsungove uređaje. Istovremeno su s LG-em uhvaćeni kako iskorištavaju industrijsku struju namijenjenu proizvodnim pogonima – za kancelarije.Iako je kazna mogla biti i preko 800 hiljada američkih dolara, konačni iznos je pao na svega 340 hiljada američkih dolara. Reklo bi se – mizeran iznos, u odnosu na štetu kakva je mogla biti nanesena konkurenciji uz takvu igru. Ipak, laka okolnost za kompaniju je činjenica da nisu direktno učestvovali u toj prljavoj kampanji – već preko marketinških agencija, manjih kancelarija i preprodavača. Samsung Taiwan je za AFP izjavio kako žali zbog odluke komisije FTC-a (Fair Trade Commission) te da će učiniti sve što može kako bi zaštitio “reputaciju kompanije i izrazio poštovanje za potrošače”.
Izjava je neobična stoga što je već u aprilu kada je prvi put otkrivena kampanja i pokrenuta istraga, Samsung izjavio kako je svim zaposlenina širom svijeta savjetovao da se drže kompanijinih načela. Tada su praktički priznali i da je incident postojao, zaustavivši sve oblike marketinga te poslavši ispriku u kojoj je, među ostalim, stajalo i da žale zbog neugodnosti nastalih zbog incidenta.. Nezavisno o inicijalnoj odluci, za sada nema informacija hoće li se kompanija žaliti na odluku FTC-a.
Istovremeno, iz Južne Koreje su stigle vijesti da Samsung i LG (među ostalima) iskorištavaju “jeftinu” struju namijenjenu isključivo proizvodnim pogonima i fabrikama za kancelarije – pa i za golf igrališta. Najzanimljivije od svega jest to što su ovo kompanije činile još od 2004. a iako je u pitanju izraz "krađa struje", u suštini je riječ tek o neplaćanju punog iznosa. Kompanije će sada morati platiti ne samo ono što su dužne – već dvostruku razliku u onome što su “uštedjeli” u godinama korištenja.