AI je još uvijek dosta daleko od poređenja sa ljudskom inteligencijom, ali u jednoj osobini već kopira obične smrtnike – potreba za snom.
Istraživači iz Nacionalne laboratorije Los Alamos otkrili su ovu činjenicu razvijajući neuronske mreže koje uče na sličan način kao i ljudski mozak.
Otkrili su da su vještački mozgovi postali nestabilni nakon neprekidnih perioda treninga iz rečnika bez nadzora. Ova tehnika uključuje klasifikovanje objekata bez poređenja sa postojećim primjerima, što bi i ljudima bilo prilično iscrpljujuće.
Dubok san potreban i mašinama
Pokušali su da prevaziđu problem izlaganjem mreža zvučnim signalima koji su kreirali vještačku verziju sna. Kada su koristili Gausovu buku, koja uključuje širok raspon frekvencija i amplituda, stabilnost je vraćena.
Istraživači vjeruju da ovaj šum oponaša unos podataka u ljudski mozak tokom faze dubokog sna, koja je neophodna za dobro zdravlje. „To je kao da neuronskim mrežama dajemo ekvivalent dobrom noćnom snu“, rekao je računarski naučnik iz Nacionalne laboratorije Los Alamos Yijing Watkins.
Vještački mozgovi postaju manje vještački
Istraživači kažu da ova potreba za odmorom nije sveprisutna kod AI-a. Umjesto toga, ograničena je na biološki realistične neuromorfne procesore – kao što je Intelov čip Loihi. Garrett Kenyon, koautor studije Los Alamosa, rekao je:
Većina istraživača mašinskog učenja, deep learning-a i AI-a nikada se ne susreće sa ovim problemom, jer upravo u vještačkim sistemima koje proučavaju imaju luksuz da izvrše globalne matematičke operacije koje imaju efekat regulisanja ukupnog dinamičkog napredovanja sistema.
Njegov tim sada ima za cilj da primijeni svoj sistem na Loihi, kako bi pomogao čipu da obradi informacije u stvarnom vremenu sa retina kamere. Takođe misle da bi budući androidi mogli da imaju koristi od ovih ciklusa nalik spavanju. Možda bi ljudi čije je poslove zamijenio AI mogli da zamijene robote kad im zatreba odmor.
Izvor: TNW