Telefon vam se ponaša neobično i sumnjate da ste hakovani? Provjerite ove stavke.
Baterija se neuobičajeno brzo prazni
Ovo je jedan od najefikasnijih načina na koje možete da proverite da li ste "hakovani". Ako se baterija zagrejava bez razloga (čak i kada nije na punjaču), moguće je da se radi o aplikaciji koja je uključena u pozadini, čak i dok je ekran isključen.
Kako biste provjerili potrošnju baterije, trebalo bi da u podešavanjima odaberete Battery -> Battery Usage. Potražite da li postoji bilo šta neobično, kao što su nepoznate aplikacije ili nagli skokovi procenata.
Ukoliko ste nešto primijetili, restartujte telefon, isključite aplikaciju koja preterano troši i izbrišite je ukoliko je potrebno.
Često vam iskaču reklame
Česta pojava su "pop-up" reklame. Sada sve češće već znamo znamo kada mogu da se pojave, i gdje.
Najbolje što možete da uradite jeste da pronađete koja vam apliakcija šalje reklame (ili koji veb sajt ako je internet pregledač u pitanju), i onda da ih isključite.
Čudne transakcije
Ukoliko primijetite neobične izvode iz banke, odnosno transakcije sa vašeg računa za koje ste sigurni da ih niste napravili, veoma je moguće da ste žrtva hakera.
Kako biste učinili sve što je u vašoj moći da sprečite krađu bankovnih podataka, prije nego što nekoj aplikaciji ili internet stranici omogućite uvid u podatke o svojoj kartici, proverite njen SSL sertifikat – to znači da URL počinje sa "https", prenosi portal Make Use Of.
Sumnjive SMS poruke
Ako vam prijatelji kažu da su dobili neki čudan SMS od vas, ili vas kontaktira neko sa nepoznatog broja zbog navodne poruke koje ste mu poslali, postoje velike šanse da je vaš uređaj hakovan.
Na ovaj način, zlonamerni softver pokušava da se "proširi", odnosno da se nađe u što većem broju uređaja. Ako primijetite neku nepoznatu aplikaciju (koja bi mogla da bude uzrok ovog problema), obavezno joj zabranite pristup i izbrišite je.
Izvor: Čudne transakcije
Ukoliko primetite neobične izvode iz banke, odnosno transakcije sa vašeg računa za koje ste sigurni da ih niste napravili, veoma je moguće da ste žrtva hakera.
Kako biste učinili sve što je u vašoj moći da sprečite krađu bankovnih podataka, pre nego što nekoj aplikaciji ili internet stranici omogućite uvid u podatke o svojoj kartici, proverite njen SSL sertifikat – to znači da URL počinje sa "https", prenosi portal Make Use Of.
Sumnjive SMS poruke
Ako vam prijatelji kažu da su dobili neki čudan SMS od vas, ili vas kontaktira neko sa nepoznatog broja zbog navodne poruke koje ste mu poslali, postoje velike šanse da je vaš uređaj hakovan.
Na ovaj način, zlonamerni softver pokušava da se "proširi", odnosno da se nađe u što većem broju uređaja. Ako primetite neku nepoznatu aplikaciju (koja bi mogla da bude uzrok ovog problema), obavezno joj zabranite pristup i izbrišite je.
Izvor: b92