Ukucajte ove kodove na svom telefonu i proverite da li vas prate

Objavjeno: 10.02.2020.
Ukucajte ove kodove na svom telefonu i proverite da li vas prate
Lako provjerite da li je neko petljao bilo šta sa vašim telefonom i spriječite zloupotrebe. Već smo vam rekli da postoji mogućnost da vam neko čačka telefon dok vi spavate ili niste uza svoj mobilni i kako to da sprečite.

A trebalo bi to da sprečite baš zbog ovih stvari, koje ćemo vam upravo opisati. Privatnost i zaštita podataka bi trebalo da su svima nama na prvom mjestu kad se radi ne samo o onlajn identitetu i boravku na internetu, nego i na povezanim uređajima, posebno mobilnim telefonima. Nažalost, to nije slučaj i zlonamjerni ljudi to iskorišćavaju. Zapravo, ne moraju da budu zlonamjernici u pravom smislu te riječi - može to biti partner, koji želi da vas kontroliše, neko vama blizak, ko želi da otkrije neke pojedinosti o vašem kretanju i podacima…

Naravno, postoje i oni, koji će vas iskoristiti za finansijske malverzacije, koje su sve češće, iako živimo u 21. veku i trebalo bi da smo naučili da se zaštitimo. Ali nismo svi to naučili, eto nas opet na opštem mjestu interneta.

Razlozi zašto neki od nas ništa nisu naučili su različiti, a najbrojniji je onaj - ma, neće to mene ili šta ima da im uzme! I ne samo da hoće vas, nego ima šta i da vam uzme! Podatak sa telefona, podatak sa društvenih mreža, slika sa Instagrama, video sa Facebook-a, pokoja poruka iz neke od aplikacija, koja vas špijunira i vaš digitalni identitet je spreman za prodaju na crnom tj. mračnom internetu.

I nemojte da mislite da su ovo prazne priče, jer jednom, ako vam se desi krađa identititeta osjetićete svu gorčini toga kako i koliko zlonamjeranim ume da vam napravi pakao od života, a da vas nikad nije sreo ili da čak i ne zna ko ste vi!

Digitalnim lopovima nije bitno da li je korisnik iz Pakistana, SAD, Rumunije, Crne Gore,Srbije, Velike Britanije ili Konga - sajber kriminalac se posmatra kroz podatke i važni su samo podaci, koje će iskoristiti za svoje dalje zle namjere za širenje adware-a, malware-a, virusa i drugih alatki za pecanje neopreznih korisnika, iznudu putem ransomware-a ili direktnu krađu novca.

Zato, ukucajte ove kodove u svoj telefon i provjerite da li vas prate, pa neka to bude prvi korak na putu sticanja vaše digitalne sigurnosti!
*#21#
Pomoću ovog koda u mogućnosti ste da otkrijete da li su vaši pozivi, podaci, poruke i drugi sadržaji tj. servisi, koje vaš operator obezbjeđuje proslijeđeni na neku drugu adresu tj. broj. Na telefonu će se nakon 10-ak sekundi ispisati svi aktivni servisi i informacije o prosleđivanju.

Prosleđivanje je moguće izvršiti na svakom telefonu u nekom od menija, a da korisnik toga i nije svjestan (tu se vraćamo na dodatnu opciju zaključavanja telefona s početka teksta) i u ovom meniju ćete videti na koji broj ili adresu se koji od servisa prosleđuje.

Na svim stavkama bi trebalo da stoji - Bez prosleđivanja ili Nema prosleđivanja.

Ovu opciju najčešće koriste partneri za provjeru ili roditelji da bi kontrolisali djecu, ali na ovaj način je moguće otkriti podatke o kretanju, boravištu, pa čak i finansijskom stanju špijuniranog korisnika.

*#62#
Ovaj kod se tiče preusmjeravanja poziva kad ste nedostupni i trebalo bi ili da bude neaktiviran ili da se pojavljuje broj u međunarodnom formatu za Crnu Goru. Za svakog operatora je kod tj. broj za preusmjeravanje drugačiji, ali bi u Crnu Goru trebalo da broj počinje sa +3826X, gde će X biti zamijenjeno sa brojevima tri, četiri, pet ili nekim drugim, u zavisnosti kod kojeg operatora imate uslugu.

Da biste prekinuli svako preusmjeravanje poziva idite u Pozivi / Podešavanje poziva / Dodatne usluge / Preusmjeravanje poziva / Glasovni pozivi i tu isključite sva preusmjeravanja. Istu stvar uradite i za Video pozive.

##002#
Ovaj kod automatski poništava sva preusmjeravanja svih poziva i dobro ga je ukucati s vremena na vrijeme, da biste provjerili je li sve kako treba, a posebno, ako putujete inostranstvo, kako bi se isključila svaka mogućnost naplate poziva i zloupotreba.

*#06#
IMEI kod vam je vjerovatno poznat, ali da li znate kad vam je tačno potreban i koliko vam može biti od pomoći? Ovaj broj je identitet vašeg telefona, pomoću kojeg se raspoznaje u svijetu mobilnih telefona i on vam je neophodan, ako vam neko ukrade telefon, izgubite ga i želite da locirate telefon samostalno ili pomoću državnih institucija.

Ovaj broj nalazi se i na kutiji telefona, ali da li ste je sačuvali? Vjerovatno ne, zato napravite screenshot svog IMEI broja i odložite ga na neko sigurno mjestu, u Cloud servis, u koji imate povjerenja i potražite ga kad vam zatreba.

IMEI broj uređaja ostaje isti čak i kada se ubaci nova SIM kartica i čak i tada ga je moguće locirati i pronaći s velikom tačnošću. Ovaj broj, takođe otkriva i koji tačno telefon koristite i koje su njegove specifikacije. Ukoliko imate Dual SIM telefon prikazaće vam se dva IMEI broja, a uz njih se prikazuje i tzv. SN oznaka, koja dopunjuje informacije o vašem telefonu, proizvođači i drugim stvarima. Izvor:Mondo