Predstavljanjem senzora za skeniranje otisaka prstiju TouchID na iPhone-u 5S pojavile su se i prve sumnje oko načina skladištenja tako osjetljivih podataka. Još tokom same prezentacije novog modela telefona Apple je naglasio da se podaci o otiscima prstiju korisnika skladište u samom telefonu i to na zasebnom dijelu hardvera kojem aplikacije drugih developera ne mogu pristupiti. Ali, skeptična javnost naučena na skandale sa curenjem raznih podataka ili njihovim dijeljenjem sa tajnim službama nije bila potpuno uvjerena u to.
Ove nedelje, međutim, pojavila se Apple-ova patentna prijava u kojoj se opisuje način manipulisanja sa biometrijskim podacima. Patent opisuje, osim zasebnog područija za skladištenje tih podataka u memoriji telefona, čak i proces enkripcije koji ima za cilj sprečiti zlonamjerni upad u sistem i korišćenje korisnikovog otiska prsta.
Proces bilježenja pojedinačnog otiska je jednosmeran, tako da jednom skladišteni podaci o otiscima više ne mogu biti pročitani iz sistema, već se softveru dozvoljava samo njihovo poređenje sa novo očitanim otiskom. Ove informacije mogle bi donekle umiriti javnost, budući da je jasno kako je Apple uložio mnogo napora da bi ovaj sistem učinio potpuno bezbjednim za korišćenje.
Izvor: itvesti.info