Naravno, nisu objavili finansijske podatke, ali možemo da nagađamo. Kada su se pojavile prve glasine pre nekoliko nedjelja, na TechCrunchu su spominjali 400 miliona dolara, navodeći kao izvor osobu iznutra. Ako su uspjeli da postignu dogovor za ovaj iznos, to se vjerovatno desilo na Black Friday, jer je Shazam-ova tržišna cijena 2015. godine iznosila 1 milijardu dolara.
I Apple i Shazam u izjavi su komentarisali kupovinu. Evo šta je rekao Apple:
Oduševljeni smo što će se Shazam i njihova talentovana ekipa pridružiti Apple-u. Od lansiranja App Store-a, Shazam je stalno držao poziciju kao jedna od najpopularnijih aplikacija za iOS. Danas je koriste milioni ljudi širom svijeta, na različitim platformama. Apple Music i Shazam su prirodan par, s obzirom na to da su obe aplikacije strašno posvjećene muzici i pružaju korisnicima odličan muzički doživljaj. Pripremamo uzbudljive planove i radujemo se udruživanju sa Shazam-om čim se potvrdi današnji dogovor.
Slično su izjavili i iz Shazam-a. Ono što je zanimljivije od obraćanja javnosti je to na koji način će Apple koristiti ovu tehnologiju. Bilo bi logično da će Apple Music igrati veliku ulogu u ovoj priči, ali kako je Shazam integrisan u razne aplikacije od Snapchat-a do iMessage-a, onda tu postoji mnoštvo opcija.
Na primjer, ta aplikacija ima eksperimentalnu funkciju koja koristi proširenu stvarnost i pomaže vam da otkrijete sadržaj uz pomoć slika i sličnih stvari. S obzirom na to da su se u Apple-u zdušno posvijetili AR-u, zainteresovani su i za sve slične tehnologije.
Za kraj, jedna zanimljivost. Kada je Shazam lansiran 2002. godine, ta usluga se zvala 2580 jer su korisnici trebali da pozovu taj broj ako su želeli da prepoznaju neku pjesmu. Taj poziv bi bio proslijeđen kompaniji, gde bi pokušali da prepoznaju traženu pjesmu. U slučaju da pjesmu pronađu, poslali bi SMS poruku pozivaocu sa informacijama o izvođaču i naslovu pjesme.
Izvor: imagazin.rs