Facebook profil kao prijemni ispit

Objavjeno: 18.11.2012.
Facebook profil kao prijemni ispit
Možda vam se čini kao nebitna stvar, ali vaš facebook profil mogao bi značajno umanjiti, ili pak uvećati šanse da budete primljeni na željeni fakultet.Ono što ne piše u zvaničnoj biografiji, piše na društvenim mrežama. Ovo bi ukratko mogla biti parola mnogim američkih univerziteta koji informacije o svojim budućim studentima sve češće traže na internetu, provjeravajući profile kandidata na društvenim mrežama, piše časopis “Time”.
Nedavna studija koju je sproveo “Kaplan Test Prep” pokazala je da čak četvrtina državnih fakulteta širom SAD provjerava podatke o svojim potencijalnim studentima na internetu. Još jedno istaživanje koje je sprovela Nacionalna asocijacija za stipendiranje studenata dalo je slične rezultate.
Oba istraživanja pokazala su da univerziteti, među kojima je sve više privatnih ustanova, ne provjeravaju sve kandidate na internetu. Međutim, ukoliko otkriju neprikladan komentar na facebooku ili tvit na twitteru, to može značajno uticati na sliku o kandidatu i njegovu cjelokupnu prijavu. Nancy McDuff, potpredsednica komisije za prijavu studenata na Univerzitetu u Džordžiji, kaže da je procena profila na društvenim mrežama sasvim opravdan postupak.
“Ako je student u prijavi pomenuo nešto što nije sasvim jasno, ne vidim razlog zašto to ne bismo provjerili na internetu i tako dobili više informacija”, kaže ona, objašnjavajući da je sadržaj facebook profila, ukoliko je student savestan, slika o njegovoj ličnosti. Sve učestaliji slični komentari od strane univerzitetskih zvaničnika natjerali su mnoge studente da promjene imena svojih profila, kako bi se sakrili od neželjene kontrole. Međutim, nije zanemarljiv ni broj onih koji su se prilagodili novom trendu.
“Možda nije sasvim pravično, ali u isto vrijeme vas ocenjuju samo na osnovu onoga što ste sami postavili i napisali”, kaže Maxton Thoman, brucoš na Univerzitetu u Alabami. On je priznao da je “pročistio” svoje profile na društvenim mrežama tokom procesa prijave, a i sada je vrlo obazriv po tom pitanju, jer kako objašnjava, “na internetu se piše tamnim mastilom a ne grafitnom olovkom”.