Kako se pravi polisilicijum za displeje smartfona

Objavjeno: 30.11.2013.
Kako se pravi polisilicijum za displeje smartfona
U mnoge mobilne telefone ugrađena je tehnika firme Coherent. Istraživači nominovani za Nemačku nagradu za budućnost, prave slojeve od polisilicijuma, što je osnova za ekrane smartfona. Kaj Šmit, šef odeljenja za razvoj u firmi Coherent iz Getingena, od glave do pete je odeven u bijelu, jednodijelnu odjeću. Narandžaste zaštitne naočare prekrivaju skoro cijelo čelo. U prostoriji je nevjerovatno glasno. "Kada ne bi imali omotač oko lasera, ne bi više mogli da stojimo pored. Bilo bi nepodnošljivo glasno". Krivac za buku su tzv. pražnjenja u gasu koja se stvaraju električnom energijom u laserskoj cijevi. Šmit djeluje sitno pored pet tona teškog laserskog postrojenja, Vypera. Iza čeličnog kolosa su dvije laserske cijevi velikog intenziteta - srce lasera.

Iz Vajpera izlaze dva laserska zraka sa ultraljubičastom svjetlošću. Istraživači u Getingenu uspjeli su da ujedine oba zraka sa novim optičkim sistemom u jedan jedini linijski fokus. Tako nastaje linija svjetlosti dužine 75 centimetara. Taj laserski zrak doseže do staklene ploče, prekrivene amorfnim silicijumom, a zagrijavanjem dolazi do nastanka polisilicijumske površine.

Ralf Delmdal, menadžer za proizvodni marketing u Coherentu kaže: "UV svetlost lasera ima svojstvo da bude snažno apsorbovana u silicijumu, ali ne i u staklenoj ploči koja se nalazi ispod". Staklo se tako zagrijava do samo nekoliko stotina stepeni celzijusa, ali amorfni silicijum se topi na mjestu gde laserski zrak doseže staklenu ploču. Potom se silicijum hladi, menja stanje i kristalizuje. Tako nastaje tzv. Polisilicijum. Pomoću laserske tehnologije iz Getingena najpre mogu da se proizvedu veliki supstrati stakla sa polisilicijumom, površine od više kvadratnih metara. Oni služe kao osnova za proizvodnju displeja visoke rezolucije. To je pravi blagoslov za proizvođače pametnih telefona i tableta. Oni na taj način štede troškove, a istovremeno mogu da proizvedu dovoljno ekrana visoke rezolucije da pokriju masovne potrebe, jer potražnja za pametnim telefonima nastavlja da raste, piše DW portal.

Delmdal tipka po ekranu njegovog iPhona. I u tom uređaju nalazi se polisilicijum. Iza svakoj pojedinačnog piksela njegovog ekrana na bazi silicijuma nalazi se neka vrsta šaltera, mini-tranzistora, koji piksel osvjetljava. Veća rezolucija znači da sve više piksela, a time i više mini-tranzistora mora da bude smešteno na istoj površini.

Za preduzeće iz Getingena sa 2.500 zaposlenih širom svijeta, masovno tržište mobilnih telefona tek je početak. Ubuduće bi trebalo da budu mogući i 3D ekrani. Takođe je u planu i proizvodnja ultra tankih televizora od organskih svjetlećih dioda, tzv. OLED televizora.

Izvor: mondo.rs