Međutim, to nije stvarni rendgenski snimak, već infracrveni
Evo, trik sa kamerom koji ranije nismo vidjeli na pametnom telefonu: rendgenski vid. Ili, bar, nešto što baš liči na to. To je odlika novog OnePlus 8 Pro, koji, čini se, koristi infracrvene senzore telefona da bi video kroz mali podskup crnih materijala.
Ako imate OnePlus 8 Pro i želite da ga isprobate, samo otvorite aplikaciju za kameru, pređite prstom do filtera boje "Photochrom" i usmjerite ga prema crnim predmetima.
Pravo upozorenje: sami smo eksperimentirali sa filterom i on je zaista prilično selektivan. Radi samo na vrlo tankoj crnoj plastici koja je već malo vidljiva u pravom svjetlu. Razmislite o stvarima poput televizora sa daljinskim upravljačem, a ne ojačanoj plastici vrhunskog DSLR-a. Takođe je pogodio ili promašio odeću.
Ovaj trik smo prvi put vidjeli preko Bena Geskina na Tvitteru (gore), ali puno ljudi ga je pokazalo. Postoji odličan video snimak iz Unbok Therapi (dole) koji prikazuje filter u akciji, gledajući Apple TV kutiju, Switch daljinac i čak tanku crnu majicu.
Ali kako to djeluje? Potražili smo OnePlus da vidimo šta oni znaju (i potvrdili da li je to bila namjenska funkcija ili ne), ali čini se da se proces oslanja na infracrvene senzore telefona, koji skupljaju vrstu zračenja nevidljivog ljudskom oku.
Infracrveno svjetlo sjedi tačno iznad vidljive svjetlosti u elektromagnetnom spektru, a ponekad se naziva i „toplotnim zračenjem“, jer tako osjećamo njegove efekte. Svijet je zasićen infracrvenom vezom, ali zato što ga ne vidimo, obično ne razmišljamo o njemu. Otprilike polovina energije koja na Zemlju stiže od Sunca, na primjer dolazi kao infracrvena.
Posebne vrste opreme mogu snimati infracrveno zračenje, uključujući naočare za noćno osmatranje i termalne kamere. To vam omogućava da vidite kroz određene materijale, kako infracrvena energija prolazi kroz njih na način da vidljiva svjetlost (koja sve naše oči opažaju) ne može. Na primjer, vatrogasci koriste infracrvene kamere da bi kroz dim ušli u goruće zgrade.
Kako telefoni vrhunskog kvaliteta takođe počinju da uključuju infracrvene senzore, izgleda da se mogu koristiti u istu svrhu. I to ne može učiniti samo OnePlus 8 Pro. Fotoaparat TrueDepth na novijim iPhone uređajima, koji koriste infracrveno svjetlo za skeniranje lica radi FaceID-a, takođe se može oteti za stvaranje prozirnih slika, kao što je pokazao programer aplikacija Guilherme Rambo (mada se čini da vam je potreban jailbroken iPhone da biste to učinili).
Ostaje pitanje da li će to stvoriti probleme OnePlusu, posebno ako se filtar može koristiti kroz odjeću sa svim problemima koji se odnose na privatnost. U videu Unbok Therapi čini se da filter može vidjeti kroz odeću, iako u veoma ograničenim uslovima. Korisnik Reddita potvrdio je istu stvar.
U zavisnosti od ozbiljnosti problema, OnePlus će možda morati da ograniči funkciju ažuriranjem softvera. Uostalom, sličan skandal se desio devedesetih godina kada je Sony bio primoran da se prisjeti kamkordera koji uključuje funkciju noćnog vida koja se takođe može koristiti kroz odeću.
Izvor: The Verge