Nekoliko zemalja ima COVID-19 aplikacije za praćenje i detektovanje simptoma, kao što su na primer Francuska, Velika Britanija, Indija i Australija, ali Svjetska zdravstvena organizacija želi da pomogne zemljama koje su previše rastrzane da bi razvile sopstveni softver.
Bernardo Mariano iz WHO-a rekao za Reuters u intervjuu da je planirano da krajem maja objave aplikaciju za procjenu simptoma širom sveta. Bilo koja vlada bi mogla da objavi prilagođenu verziju aplikacije, rekao je Mariano, ali će stock verzija pomoći zemljama koje „nemaju ništa“.
WHO ipak ne sarađuje sa Apple-om i Google-om
Organizacija takođe je razmišljala o dodavanju traženja kontakata i razgovarala je sa Apple-om i Google-om o korišćenju njihove zajedničke tehnologije praćenja. Pravni problemi i pitanja privatnosti sprečili su WHO da se uključi, rekao je Mariano. Apple i Google obećali su decentralizovani sistem gde su podaci anonimni, ali još uvijek postoji bojazan da bi kompanije mogle da zloupotrebe podatke da bi kasnije ostvarili profit.
Čak i osnovna aplikacija za simptome mogla bi da se pokaže od značaja. Globalno dostupna WHO aplikacija mogla bi bolje da informiše ljude koji možda ne znaju šta da očekuju od korona virusa i navede više ljudi da se testiraju. U međuvremenu, široko rasprostranjeno traženje kontakata može biti od presudne važnosti za obnavljanje društva nakon prekida rada – moglo bi tačnije da se prati širenje virusa i pomogne u ograničavanju dometa daljih zatvaranja.
Izvor: Engadget